A tömítőanyaggal kapcsolatos válaszok listája.
FAQs
1Érdemes-e azonnal a gerenda-, rönkház megépítése után szigetelni?
Érdemes-e azonnal a gerenda-, rönkház megépítése után szigetelni? Az ilyen épületek jellemzően nyers anyagokból készülnek, és feltételezhető, hogy ezek az anyagok még évekig „dolgoznak”, mozognak, süllyednek. Ez a legfőbb oka annak, hogy érdemes várni a szigeteléssel. Mi azt ajánljuk, hogy (a környezettől függően) 2 évet érdemes várni a szigetelés megkezdése előtt. Tömítőanyagaink rugalmasak, a fa mozgását akár hihetetlennek tűnő 25%-os méret-, alakváltozásig képesek követni. Ugyanakkor gyakorlati tapasztalataink alapján tudjuk, hogy egy új építésű lakóház mozgása, alakváltozása mindezt meghaladhatja.
Mind hengeres rönkök, mind megmunkált gerendák esetén előfordulhatnak repedések, mely nagymértékben az alkalmazott technológia, vagy a felhasznált fa alapanyag minőségének, nedvességtartalmának függvénye. Gerendás építéskor a kivitelező is hagyhat vájatot, hornyot a gerendák között.
Ha nincs más választási lehetőség, és rögtön az építés után szeretne termékünkkel szigetelni, kérjük számoljon vele, hogy néhány év múlva utólagos, kijavítást kell végezni. Ha azonban a lehető legszárazabb alapanyaggal készült az épület, akkor a szigetelés elvégezhető az építéssel egyidőben. Érdemes ugyanakkor várni a szigetelőanyag festése előtt ld. GYIK vonatkozó kérdései.Természetesen látszólag úgy tűnik, hogy az épület, egyben a gerendák kapcsolódási pontjai tökéletesen ülnek mind építéskor, mind néhány év múlva. A fa ugyanakkor egy természetes alapanyag, ami tovább él. Az alkalmazott technológia, a rönkök, gerendák kapcsolódási módja, és az alapanyag minősége ugyanakkor nagyon sokat számít. Beszállítók és kivitelezők között nagy különbségek tapasztalhatóak, mégis az előforduló problémák hasonlíthatnak a fent leírtakhoz, érdemes figyelembe venni őket.
2Miért szükséges a rönkök, gerendák kapcsolódási pontjainak, repedéseinek tömítése?
Számos oka van annak, miért érdemes szigetelni. A leggyakoribb előnyök: jelentős javulás a hőszigetelésben, rönkök és gerendák nedvesség, rovarok, fát károsító paraziták elleni védelme. A szigetelés jelentősen meghosszabbítja az épület élettartamát, energiát takarít meg és megelőzi a sérült rönkök, gerendák okozta egyéb problémákat.
Természetesen vannak olyan épületek, melyeket nem kell szükségszerűen szigetelni. Ilyenek a szögletesre megmunkált gerendákból készülő házak, ahol a gerendák közötti rést fa lécekkel takarják el. Ugyanakkor az ilyen épületeknél is előfordulhatnak repedések, hézagok, melyeknek tömítése védhet az időjárási viszontagságoktól.
3Miért szükséges a segédprofil használata?
A segédprofil garantálja a hatékony dilatációt, egyben a tömítőanyag tökéletes működését. Fontos, hogy a szigetelőanyag csupán két pontot rögzüljön. A középső, szabadon maradó rész teszi lehetővé a fa mozgását, méret-változását. Ezt segíti elő a segédprofil alkalmazása, mely ebbe az említett középső részbe fekszik, nem tapad hozzá a szigetelőanyag, így szabadon mozoghat. A profil használatának további előnye, hogy csökken a szigetelőanyag igény, egyúttal a költség is, hiszen a profil olcsóbb, mint a szigetelőanyag.
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a szigetelőanyagot teljes egészében helyettesíthetjük a profillal. Vastag tömítőanyag és belső profil (mint egy szigetelt vezeték) együtt alkalmazandó. Méretében persze igazítani kell az aktuális rés méretéhez. A leggyakoribb hibák egyike a túlságosan vékony szigetelőanyag réteg alkalmazása. Száradás után kialakul az ún. kontúr-vonal hibajelenség, ami a későbbiekben a szigetelés megrepedéséhez vezethet. Azokon a helyeken azonban, ahol a rés szélessége kisebb mint 1 cm, nem használjuk a profilt. Az ilyen helyeken (pl. ablak- és ajtókeretek, kisebb repedések) csak a tömítőanyagot használjuk.
4Ajánlatos-e az épület szigetelése még festés előtt, vagy inkább a kezelés után?
A legjobb, ha a szigetelőanyag nyers, festetlen fafelületre kerül. Gyakorlatban ez legtöbbször nem lehetséges, mert az épületek nagy része már kezelt felülettel rendelkezik. Mindenesetre íme néhány hasznos tanács és információ annak meghatározásához, hogy az adott felület megfelelő-e vagy sem:Ha fa kártevők ellen kezelt (bochemit, lignofix, pine salt és hasonlók), a felület termékünk számára alkalmas maradt.A fa olajjal kezelt-e? TLC festés, melyre az a jellemző, hogy mélyen behatol a fa belsejébe, szintén nem számít. Mindenesetre ha festeni készül épületét, akkor jobb előbb szigetelni, és utána festeni.
Ha már festett felületünk van, érdemes több hónapot várni a szigeteléssel. Ez azt jelenti, hogy a bevonatnak legyen ideje behatolni a fába. A külső réteget az időjárás (napsütés, eső) ilyenkorra ismét szigetelésre alkalmassá teszi.Wax-szal, lakkal és hasonló anyagokkal kezelt felület nem alkalmas, hiszen ezek a bevonatok kifejezetten védik a fát.Ha bizonytalanok vagyunk, akkor érdemes egy kisebb felületen próbát tenni, és kb. 3 hét múlva megkísérelni leválasztani a szigetelőanyagot. Így megvizsgálhatjuk, hogy mennyire tapad a tömítés az adott felületen. Ha könnyen eltávolítható, akkor a bevonatot (festéket, lakkot, stb.) egészen a fáig el kell távolítani.Soha ne alkalmazzuk a szigetelést korábbi szigetelő rétegen, amely nem is tart megfelelően. A régi szigetelést minden esetben el kell távolítani.
5Mi a tömítés szélességének legmegfelelőbb mérete?
A szigetelés mérete függ a rönk átmérőjétől. Másik tényező az épület kora és a fa alapanyag kiszáradási foka. Általánosságban minél kisebb a rönk átmérője, annál kevesebb szigetelőanyagra van szükség.Olyan épület esetében, ahol a rönkök mérete átlagos (25-30 cm), minimum 25 mm széles szigetelést javasolunk. Ez a rés alakjának, méretének függvénye. Jellemzően a szigetelés mélysége annak magasságának egyharmada.Ennél szélesebb tömítés csak tovább javíthatja a szigetelést. Szögletes gerendák esetében a meghatározó a design, itt szélesebb szigetelésre lehet szükség.
6What are the most common mistakes when are you chinking?
Before you start, you need to realize that buildings are usually built from raw wood and the whole building will sit down for several years. Already in the first FAQ we described that sealing should be after 2 or more years after building construction. Although the sealant is flexible and can withstand about 63% expansion than is interrupted, but in some cases the larger movements. This is mainly on shrinkage planks on a fake timbering and also raw logs. These planks are raw attaching to immobile surface. With a width of 20 cm can be up to 2 cm reduced. In this case, there may be cohesive break sealant. If it does happen anyway , then it is good to wait at least one more year before repare cracks. When is building new is recommend to fill these gaps flexible backer rod and after the first heating season expires .
Other common mistake include a very weak or very thick layer. It's good to at least approximately follow the rule, where power (thickness) applied sealant = about 1/3 of its width. In very thin layer occurs when drying putty to circumscribe the contour of the sealing strip. Later, when you need to stretch will again cohesive interruption. At a very thick layer of sealant is not elastic and not torn off the adhesive-beam from one side or logs.
The last common mistake is that the sealant is applied to the non-stick surface. This is mainly on interior waxed, varnished surfaces or surfaces treated with thick glazing, which later peels. Sealant in these cases would not associate with wood and when created tensions come off easily without began to stretch. Such surfaces need to be mechanically cleaned down to the wood. One possibility is to scrape wax with steel brush.
7Táblázat az alapanyag-szükségletről
Az anyagszükséglet több tényező együttes függvénye. A kalkulációhoz ismernünk kell a rések szélességét, mélységét és alakját. A sarkoknál a szigetelés minden esetben egyedi, és függ a rönk/gerenda alakjától és illesztési módjától. Éppen ezért a lenti táblázat adatait gyakorlati tapasztalataink alapján adtuk meg. A pontos kiszámításhoz azonban érdemes a szóba forgó épület tulajdonságait figyelembe venni, próbát végezni.
A rés szélessége 25mm 1 tubusból (600 ml) nyerhető hossz 5,5méter
A rés szélessége 30mm 1 tubusból (600 ml) nyerhető hossz 3,5méter
A rés szélessége 40mm 1 tubusból (600 ml) nyerhető hossz 2,5méter
Egy másik 50 mm és több javasoljuk, hogy teszteljék a pontos haza.
Javasoljuk, hogy mindig tesztelik az adott fa szerkezet.
8Milyen színekben választható a termék?
Jelenleg 6 alapszín található a kínálatunkban: fehér, világosbarna, fenyő, sárgásbarna, sötétbarna,szürke. Kérésére ingyenes színmintát küldünk.
9Milyen időjárási körülmények között alkalmazhatom a terméket?
A szigetelés megkezdése előtt érdemes megnézni az időjárás jelentést a következő néhány napra, ugyanis a hőmérsékletnek 5° C felett kell lennie.
A tömítőanyag végleges állapotának kialakulását számos tényező befolyásolja, de a legfontosabbak a környezet hőmérséklete, páratartalom, széljárás és felület nedvessége. A felhordott szigetelőanyagot több órán át közvetlen esőtől és erős napsütéstől óvni kell. Ez utóbbi a nedvesség túlságosan gyors elpárolgását eredményezheti a szigetelőanyagból, ami apró repedések okozója lehet. A felhordástól számított 7 napig a hőmérséklet nem lehet alacsonyabb, mint 0° C. Az anyag végleges tulajdonságait 1 hónap alatt éri el.